• summer
  • 1397
  • baner telegram
  • ثبت نام دوره های تابستانه بین الملل آغاز شد...
  • منابع اصلی و روز دنیای IT را از ما بخواهید
  • اطلاعات دوره های جدید را در کانال تلگرام i3center دنبال کنید.
پرینت

بازتاب اینترنت ملی ایران در جهان

نوشته شده توسط ایمان خان احمدی در . نوشته شده در مجله لاگین

اینترنت ملی یکی از مواردی است که به تدریج به یکی از دغدغه های کاربران اینترنتی در داخل کشور تبدیل میشود. جالب است بدانیم متخصصان شبکه اینترنت در معتبرترین دانشگاه های دنیا در تلاشند تا از ماهیت این پروژه ملی اطلاعات کسب کنند و بتوانند آن را تحلیل و پیش بینی کنند.

بطور مثال آقای Collin Anderson  محقق امنیت شبکه دانشگاه پنسیلونانیا مقاله ای با عنوان مدارک و شواهدی دال بر اینکه ایران در حال ساخت شبکه پنهان خود است نگاشته است که میتوانید از طریق لینک زیر آنرا مشاهده بفرمائید.

لینک مشاهده مقاله Collin Anderson

در زیر اطلاعاتی در مورد این شبکه جتجال برانگیز در سطح دنیا ارائه می دهیم:

 

شبکه ملی اطلاعات چيست؟

شبکه‌‌ ملي متشکل از زیرساخت‌های ارتباطی، مراکز داده‌ي توسعه یافته داخلی دولتی و غيردولتي و همچنين زيرساخت‌هاي نرم‌افزاری است که در سراسر کشور گسترده شده است.

اين شبكه ظرفیت لازم برای "نگهداری و تبادل امن اطلاعات داخلی درکشور به منظور توسعه‌ي خدمات الکترونیکي" و "دسترسي به اینترنت" از طريق بستر ارتباطي باند پهن‌ سراسری براي کاربران خانگی، کسب‌وکارها و دستگاه‌های اجرایی را فراهم می‌كند.
این شبکه تجمیع کننده‌ شبکه‌های اختصاصی، محلی و ملي در کشور است كه از دو بخش اختصاصی و عمومی تشکیل می‌شود. بخش اختصاصی برای ارتباط و تبادل اطلاعات و خدمات دستگاه‌های اجرايی با یکدیگر و بخش عمومی برای ارايه خدمات به كاربران عمومي است و اين دو بخش در نقاطي نظير مراكز داده با يكديگر اتصال دارند.

در ادامه برخی سوالات پیرامون این مساله پاسخ داده شده...

Web Analytics