• tourazmoon
  • how
  • winter-banner
  • off-new-year]
پرینت

ثبت نام دوره MicroSoft PowerShell Scripting

در .

powershell
 

به اطلاع همراهان وفادار بین الملل می رسانیم دوره ه ای کاملا تخصصی ویژه عزیزانی که دوره های شبکه را گذرانده اند برنامه ریزی کرده ایم که بی شکدر دنیای حرفه ای شمارا به چند سکو جلوتر پرتاب خواهد کرد. این دوره تلفیقی از مهارت برنامه نویسی با شبکه است دانشی که از ملزومات مدیریت شبکه های گسترده و به روز خواهد بود.

PowerShell scripting چیست:

تقریبا تمامی کاربران مایکروسافت با محیط متنی ویندوز با نام Command Prompt  آشنایی دارند، محیطی که با استفاده از میتوان بسیاری از کارهای ویندوز را با روشی متفاوت و بعضا سریعتر انجام داد، ولی همیشه CMD دارای محدودیت هایی است که کاربران همانند Shell لینوکس قادر انجام عملیات های بسیار زیادی نبودند و همیشه جای یک محیط Shell  بسیار قوی برای محصولات ویندوز مایکروسافت احساس میشد.

به طور تقریبی تمامی محدودیت هایی که در CMD برای پیکربندی شبکه، تنظیمات سیستم عامل ، نصب سرویس ها و … وجود داشت Windows PowerShell  برطرف شده است و امروزه بسیاری از نرم افزاری های مهم ویندوزی، مخصوصا در نسخه سرور، برای کانفیگ و نصب سرویس ها و پیش نیاز های خود از پاور شل استفاده میکنند.همچنین پاور شل با پشتیبانی از برنامه نویسی ماژولار باعث شده است تا شما با ماژول نویسی برای تمامی سرویس های داخلی و خارجی کنترل بیشتری داشته باشید.

طراحی و توسعه پاور شل بر پایه .Net framework  میباشد و همین امر باعث شده است تا برنامه نویسان .Net  بتوانند به راحتی با استفاده از دستورات C# اسکریپت مورد نیاز خود را نوشته و کارهای خود در ویندوز را به راحتی مدیریت کنند. 

قبل از اینکه به اصل PowerShell بپردازیم، مزایای اسکریپتینگ و اتوماسیون که جوانب جدایی ناپذیری از PowerShell هستند رابررسی می کنیم. 

چرا Scripting :

  1.         ثبات: یک Solution  هر بار دقیقا با یک اسکریپت اجرا می شود بنابراین مانند پیکربندی دستی هیچ خطری وجود ندارد که مرحله ای فراموش شود.
  2.         کدهای ماژولار: ممکن است زمان زیادی را صرف یک رسیدن به یک تابع خاص کنید، اما این مزیت وجود دارد که از آن می توان در کدهای بعدی نیز استفاده کرد.
  3.         مستندسازی: آیا مستندات قابل ارائه ای از تنظیمات دستی قدیمی می توان نگه داشت؟ با توجه به اینکه اسکریپت ها قابل ذخیره سازی هستند می توان پیش از آپدیت و افزودن دستورات جدید یک نسخه قدیمی از کدها را نگه داری کرد.
  4.         درک عمیق تر:  با این انتخاب می توانید توانایی برنامه نویسی خود را بهبود بخشید و به طور بالقوه به شما بینش عمیق تر از black box of a GUI  می دهد.

PowerShell ابزار قدرتمند اسکریپت است که می تواند تا حد زیادی میتواند به وظایف مدیریتی شما سرعت و دقت بخشد. اگر فرصتی برای یادگیری نحوه استفاده از آن نداشته اید تا کنون، بهترین نقطه شروع همینجاست تا به تدریس استاد حرفه ای پیشرفت خود را تکان دهید. در اینجا چند دلیل برای این تلاش مهم لیست کرده ایم:

چرا PowerShell :

 

1.        محصول ماندگار مایکروسافت:

به توجه به اینکه مایکروسافت اولین نسخه PS سال 2006 در ویندوز های  XP SP2 منتشر کرد و اکنون به PowerShell Core 6.0  رسیده است پس حاکی از آن است که این محصول قدرمتمند تا مدت ها ماندنی است و مایکروسافت انگونه ادعا کرده است که Windows PowerShell آمده است تا بماند.

2.         نیاز شبکه های جدید و گسترده:

 تقریبا تمام محصولات مایکروسافت که اکنون تولید می شوند می توانند از طریق PowerShell مدیریت شوند. از دیدگاه مدیریتی، این بدان معنی است که اگر شما در PowerShell متخصصی قدرتمند شوید، مهارت لازم برای مدیریت بیشتر محصولات جدید مایکروسافت را خواهید داشت.

3.        ارتقا کارایی:

 استفاده از پاورشل بی شک باعث افزایش سرعت و دقت به طور هم زمان می شود. برای لحظه ای فرض کنید که باید یک ویژگی Active Directory را برای هزار کاربر به روز کنید. انجام این وظیفه به صورت دستی احتمالا بیش از 10 ساعت طول می کشد تا تکمیل شود. اما، با استفاده از PowerShell می توانید این کار را با استفاده از یک خط کد کامل انجام دهید.

4.        پس زمینه رابط گرافیکی:

 بسیاری از رابط های GUI که مایکروسافت برای محصولات مختلف خود طراحی کرده است، در واقع اتصالات PowerShell به Front End است. بهترین مثال شناخته شده کنسول مدیریتی Exchange است، اگرچه این ابزار به نظر می رسد یک ابزار مدیریتی گرافیکی است اما بدانید که آن را با تکیه بر PowerShell ساخته اند. هر درخواستی که از طریق GUI انجام می دهید، در واقع کد PowerShell را تولید می کند که کار درخواست شده انجام شود.

5.        نیاز آزمون های بین المللی جدید:

مایکروسافت سؤالات مربوط به PowerShell را به بسیاری از امتحانات جدید خود اضافه کرده است. تجربه نشان داده است که لزوما نیاز به دانستن دستورات کامل فرمان نیست، اما شما باید بدانید که کدام دستور باید در یک وضعیت خاص استفاده شود.

6.        ایجاد تعامل:

 PowerShell موضوع مشترک بین تمام محصولات جدید سروری است که مایکروسافت ایجاد می کند، بنابراین ما انتظار داریم که PowerShell را به عنوان مکانیزمی برای ایجاد تعامل بین محصولات سروری خود معرفی کند. ما هنوز نمیتوانم مثال واقعی این تعامل را بیان کنیم، اما در نهایت انتظار می رود که بتوانم از یک اسکریپت PowerShell برای کار یکپارچه بین محصولاتی مانند IIS، SQL Server و Exchange استفاده کنیم.

7.        توصیه اکید کمپانی قدرتمند مایکروسافت:

در مجله TechNet Magazine در اکتبر 2009، مایکروسافت اعلام کرد: "مشخصا مهمترین ویژگی که یک مدیر شبکه موفق و پویا در سال های آتی لازم دارد Windows PowerShell است." نادید گرفتن چنین بیانیه ای از سوی کمپانی ابر قدرت دنیا انصافا دشوار است.

8.        پرواز به جایگاه بالاتر:

همانطور که همه ما می دانیم، اقتصاد در حال رکود است و تعداد شرکت ها در حال کاهش هستند پس نیازی به گفتن نیست، رقابت زیادی برای چندین شغل IT که در دسترس هستند وجود دارد. بنابراین، اگر شما می خواهید از حضور خود در این بازار حمایت کنید، یکی از بهترین شانس های شما اینست که دانش PowerShell را در میان مجموعه مهارت های خود را لیست کنید.

 

سرفصل های دوره:

Fundamental-

PowerShell Language-

PowerShell ISE-

Introducing Modules, PSSnapin and Cmdlet-

 PowerShell Cmdlets, Variables, Arrays, Hash Tables, Objects and etc

 PowerShell Pipeline concept-

Formatting Outputs-

Advanced-

PowerShell Remoting-

WMI and CIM-

 Scripting Concepts-

PowerShell Functions and Advanced Scripting Methods-

Task Automation in Network Infrastructures-

 Introduction to PowerShell SDK-

 Creating New Cmdlets by C# programming-

پیش نیاز دوره:

گزراندن یکی از دوره های زیر:

·         مهندسی شبکه های مایکروسافت MCSA

·         تکنیسین تجهیزات سیسکو CCNA

مخاطبین دوره:

·         مدیران شبکه

·         طراحان شبکه

·         کارشناسان ارشد شبکه

·         مشاورین سیستم های امنیت اطلاعات

·         کلیه علاقه مندان به مباحث روز دنیای شبکه

اطلاعات برگزاری دوره:

·         استاد دوره: مهندس محمد جلالیان

·         ایام برگزاری: سه شنبه ها  و پنج شنبه ها

·         تاریخ شروع دوره:  3 اردیبهشت 1398

·         ساعات برگزاری: 18:30  الی 21:00

·         مدت زمان دوره: 50 ساعت

·         سایت برگزاری: لابراتوار A

·         ظرفیت کلاس: 8 نفر

·   نحوه ی ارزیابی نمرات پایانی: نمره کلاسی - آزمون الکترونیکی - تحویل پروژه پایان دوره  

جهت مشاهده آیین نامه آزمون های مجتمع بین الملل به این لینک مراجعه فرمایید.

     

بهاره جهانیار

معاونت آموزش مجتمع بین الملل

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه سازی

Web Analytics