Print

بازتاب اینترنت ملی ایران در جهان

Written by ایمان خان احمدی on . Posted in مجله لاگین

اینترنت ملی یکی از مواردی است که به تدریج به یکی از دغدغه های کاربران اینترنتی در داخل کشور تبدیل میشود. جالب است بدانیم متخصصان شبکه اینترنت در معتبرترین دانشگاه های دنیا در تلاشند تا از ماهیت این پروژه ملی اطلاعات کسب کنند و بتوانند آن را تحلیل و پیش بینی کنند.

بطور مثال آقای Collin Anderson  محقق امنیت شبکه دانشگاه پنسیلونانیا مقاله ای با عنوان مدارک و شواهدی دال بر اینکه ایران در حال ساخت شبکه پنهان خود است نگاشته است که میتوانید از طریق لینک زیر آنرا مشاهده بفرمائید.

لینک مشاهده مقاله Collin Anderson

در زیر اطلاعاتی در مورد این شبکه جتجال برانگیز در سطح دنیا ارائه می دهیم:

 

شبکه ملی اطلاعات چيست؟

شبکه‌‌ ملي متشکل از زیرساخت‌های ارتباطی، مراکز داده‌ي توسعه یافته داخلی دولتی و غيردولتي و همچنين زيرساخت‌هاي نرم‌افزاری است که در سراسر کشور گسترده شده است.

اين شبكه ظرفیت لازم برای "نگهداری و تبادل امن اطلاعات داخلی درکشور به منظور توسعه‌ي خدمات الکترونیکي" و "دسترسي به اینترنت" از طريق بستر ارتباطي باند پهن‌ سراسری براي کاربران خانگی، کسب‌وکارها و دستگاه‌های اجرایی را فراهم می‌كند.
این شبکه تجمیع کننده‌ شبکه‌های اختصاصی، محلی و ملي در کشور است كه از دو بخش اختصاصی و عمومی تشکیل می‌شود. بخش اختصاصی برای ارتباط و تبادل اطلاعات و خدمات دستگاه‌های اجرايی با یکدیگر و بخش عمومی برای ارايه خدمات به كاربران عمومي است و اين دو بخش در نقاطي نظير مراكز داده با يكديگر اتصال دارند.

در ادامه برخی سوالات پیرامون این مساله پاسخ داده شده...

Web Analytics