Print

برگزاری دوره MTCNA میکروتیک

on .

 
 
mtcna2 0 7643a
 
 

میکروتیک یک شرکت لتویایی ،که در سال 1995 برای تولید روتر و سیستم های ISP بیسیم پایه گذاری شده است. در حال حاضر میکروتیک ارائه کننده سخت افزار و نرم افزار برای ارتباطات اینترنتی در کشورهای مختلف دنیا میباشد.  تجربیات این شرکت در استفاده از سخت افزارهای استاندارد صنعتی pc ها و سیستم های مسیردهی این امکان را بوجود آورد که در سال 1997 نرم افزار سیستم عاملی را ارائه کند که دارای مقاومت ، کنترل و انعطاف پذیری بسیار بالا برای انواع اینترفیس های داده ها و مسیردهی می باشد. درسال 2002 تصمیم به ساخت سخت افزار با نام تجاری Routerboard گرفته شد. شرکت میکروتیک در ریگا پایتخت لتویا با 80 کارمند قرار دارد.

MikroTik یک سرور مبتنی بر kernel لینوکس است که بر روی یک pc معمولی قابل نصب و سرویس دهی به صورت کاملا پایدار است. MikroTik ویژگی های زیادی دارد که برخی از آنها را ذکر میکنیم.

یکی از ویژگی های MikroTik این است که اکثر سرویسهای آن مانند NAT , Bandwidth Manager , Filtering و ... بر روی Layer3 انجام می پذیرد و به همین دلیل نیازی به لایه های بالاتر ندارد که این خود مقدار قابل توجهی در بالا بردن کیفیت و performance سیستم تاثیر دارد. این امر به ما این امکان را می دهد که بر روی یک pc معمولی به عنوان مثال یک کامپیوتر Pentium 2 با 64M فضای RAM مقدار زیادی پهنای باند را رد کرده و اعمالی مثل NAT و Filtering روی آنها انجام دهیم.

در واقع MikroTik از pc های ما یک router کارآمد می سازد و این امکان را به ما می دهد که به آسانی بر روی آن پورتهای مختلف را اضافه و کم کنیم.

 یکی دیگر از ویژگی های MikroTik پایداری آن است. MikroTik همانند یک روتر قوی از سرعت بوت بالا و عملکرد خودکار بدون نیاز به هیچ گونه login یا استارت کردن هر نوع سرویس بر خوردار است. علاوه بر دسترسی محلی می توان MikroTik را به وسیله Telnet و SSH و Web server داخلی آن و رابط ویندوزی ارائه شده به همراه MikroTik به نام Winbox تنظیم کرد. دیگر قابلیت قابل توجه MikroTik سرعت نصب و سرعت تنظیمات آن است. MikroTik در عرض چند دقیقه نصب و براحتی تنظیم میشود و این قابلیت در آن وجود دارد که بتوان تنظیمات آن را Import و Export کرد.

دیگر نقطه قوت MikroTik به صرفه بودن آن نسبت به نمونه های مشابه سخت افزاری است. با خرید یک عدد RouterOs و یک سرور با قدرتی متناسب با کار ما میتوانیم کارایی گرانفیمت ترین سخت افزارهارا با چندین برابر هزینه کمتر داشته باشیم.

و این تنها خلاصه ای بود از امکانات و ویژگیهای بیشمار میکروتیک... .

منتظر دریافت سرفصلهای  این دوره که بزودی از طریق همین سایت منتشر می گردد باشید

 

 

فاطمه کوهستانیان- مسئول فعالیت های ویژه

مجتمع انفورماتیک بین الملل

 

 

 

Web Analytics