پرش به محتوا

سالیدیتی ، تضمین امنیت در بلاک چین !

 

“زبان برنامه نویسی سالیدیتی”

 

وقتی صحبت از «اتریوم» به میان می‌آید، شاید اولین چیزی که به ذهنتان می‌رسد، قرارداد هوشمند باشد. اگر خیلی با قراردادهای هوشمند آشنا نیستید باید بدانید، قراردادهای هوشمند برنامه‌هایی هستند که روی بلاک چین اتریوم قرار دارند. به‌وسیله چنین قراردادهایی می‌توان برنامه‌هایی غیرمتمرکز ساخت که بدون هیچ واسطه، کنترل و توقفی تا ابد به کار خود ادامه می‌دهند. در این مقاله با زبان برنامه‌نویسی سالیدیتی که زبان مخصوص اتریوم برای قراردادهای هوشمند است، آشنا می‌شوید.

 

درست مانند برنامه‌های رایانه‌ای، قراردادهای اتریوم به یک زبان برنامه‌نویسی نوشته می‌شوند که «سالیدیتی» (Solidity) نام دارد. لازم به ذکر است که زبان‌های برنامه‌نویسی دیگری هم وجود دارند که می‌توان برای ایجاد قراردادهای هوشمند در شبکه اتریوم، از آنها استفاده کرد، اما این روزها انتخاب اکثر برنامه‌نویسان این حوزه سالیدیتی است. در ادامه قصد داریم به شما بگوییم زبان برنامه‌نویسی سالیدیتی چیست و چطور می‌توانید برنامه‌نویسی با زبان سالیدیتی را یاد بگیرید.

 

زبان سالیدیتی در سال ۲۰۱۴ توسط گوین وود (Gavin Wood)، یوئیچی هیرای(Yuichi Hirai)، کریستین ریتویسنر (Christian Reitwiessner) و الکساندر برگساسی (Alex Beregszasz)معرفی شد. سالیدیتی یک زبان برنامه‌نویسی شی‌گرا و سطح بالا است که از زبان‌های برنامه‌نویسی JavaScript ,Python و ++C الهام گرفته شده است. حروف این زبان، مشابه حروفی است که در زبان برنامه‌نویسی جاوا استفاده می‌شود. سالیدتی متغیرها، کلاس‌ها و عملکرد‌های خود را نیز از جاوا برداشت کرده است.

 

امروزه بیشتر برنامه نویسان از یک یا چند نمونه از شاخه‌های زبان‌های برنامه‌نویسی استفاده می‌کنند. مثلاً برخی از شاخه زبان‌های C که خود شامل چندین زبان C#، C++ و …است، پایتون یا جاوا و … استفاده می‌کنند. سالیدیتی به‌نوعی طراحی‌شده که یادگیری‌اش برای برنامه‌نویسانی که با یک یا چند زبان‌ برنامه‌نویسی کار کرده‌اند، آسان باشد.

 

اگر قبلا فقط در دوران دانشگاه با زبانی مانند «ویژوال بیسیک» کار کرده‌اید، یادگیری سالیدیتی برایتان کمی مشکل خواهد بود و اما اگر با زبان‌هایی همچون پایتون یا C کار کرده‌ باشید، سالیدیتی تا حد زیادی برای شما آشنا خواهد بود.

 

سالیدیتی از مفاهیم بسیاری استفاده می‌کند که در دیگر زبان‌های برنامه‌نویسی دیگر مشابه آنها را دیده‌اید. برای مثال سالیدیتی دارای متغیرها، توابع، کلاس‌ها، عملیات‌های محاسباتی، رشته‌ها و … است. در حالی‌ که در یک زبان برنامه‌نویسی مانند C، برنامه‌نویس نوعی تابع اصلی مانند {int main(arg۱, arg2) { //code ایجاد می‌کند، سالیدیتی دارای مفهومی با عنوان «قرارداد» (Contract) است که طی روندی مشابه ساخته می‌شود.

 

منابع محدود سالیدیتی !

 

با وجود اینکه منابع بسیاری برای یادگیری کدهای سالیدیتی وجود دارد، یادگیری این زبان برای کسی که کاملاً با آن ناآشناست و به زبان برنامه‌نویسی دیگری هم مسلط نیست، آن‌هم از روی چنین مستنداتی مشکل و گاها حتی غیرممکن خواهد بود. به‌عبارت‌دیگر از این جزوه‌ها و منابع باید همانند یک فرهنگ لغت استفاده و در هنگام نیاز به آنها رجوع کرد و نمی‌توان برای یادگیری یک زبان ابتدا به سراغ فرهنگ لغت آن رفت.

 

 

اگر فردی وقت کافی برای یادگیری نگذارد و صبر کافی نیز به خرج ندهد، و از طرف دیگر پیش‌زمینه برنامه‌نویسی نیز نداشته باشد، یادگیری سالیدیتی اصلاً آسان نخواهد بود. اما اگر پشتکار داشته باشید، حتی از روی مستندات و کدهای موجود هم می‌توانید این زبان را یاد بگیرید.

 

 

“دوره ها و آموزش های سالیدیتی”

 

در حال حاضر سایتی با عنوان Crypto Zumbies وجود دارد که در آن می‌توان یک برنامه مبتنی بر زبان Solidity را راه‌اندازی کرد.برای آن دسته از افراد که تجربه برنامه‌نویسی دارند، یکی از گزینه‌های مناسب برای یادگیری سالیدیتی استفاده از وب‌سایت «کریپتو زامبی» است. این وب‌سایت که شباهت بسیاری با پلتفرم «کد آکادمی» دارد، تکالیف کوچکی را در اختیارتان می‌گذارد که می‌توانید به‌صورت مستقیم در مرورگرتان آنها را انجام دهید. درست یا غلط بودن و اشکالات شما نیز به‌صورت آنی برای شما نمایش داده خواهد شد. این وب‌سایت به شما کمک می‌کند که با استفاده از زبان سالیدیتی یک بازی زامبی بسازید.

 

 

در صورتی‌ که تجربه خاصی در خصوص برنامه‌نویسی ندارید می‌توانید از دوره‌های رایگان سایت CodeAcademy، استفاده کنید. به یاد داشته باشید که در صورت تسلط بر پایتون یا جاوا اسکریپت، می‌توانید به‌راحتی از کریپتو زامبی استفاده کنید.

اگر به دوره‌های پیشرفته‌تری در این خصوص نیاز داشته باشید، می‌توانید از وب‌سایت «بلاک گیکس» (Block Geeks) استفاده کنید.

 

“ویژگی های زبان سالیدیتی”

 

<رویدادها>

رویدادها یا Event های مختلفی که برای نگارش دیتاهای مرتبط با قراردادهای Blockchain Log قرار می‌گیرند؛ این رویدادها شبیه به یک تابع عمل می‌کنند که دیتا را دریافت می‌کنند و سپس آن را روی محیط Blockchain Log رونویسی می‌کنند.

 

<مدل داده ای ایستا>

علی‌رغم شباهت‌های بسیار زیادی که این زبان با زبان‌های تخصصی دیگر مثل جاوا اسکریپت دارد، مدل داده‌ای در آن ایستا است.

 

<سطح دسترسی>

دو نوع سطح دسترسی در این زبان تعبیه شده‌اند که عمدتاً با عناوین mortal و own شناخته می‌شوند. البته ناگفته نماند که برای حصول اطمینان و امنیت بیشتر، امکان دسترسی به سایر سطوح هم برآورده شده است.

 

<ساختار داده و قرداد>

در محیط زبان تخصصی سالیدیتی همه‌چیز بر مبنای قرارداد یا Contract و ساختار داده یا Data structure چیده شده است؛ با این اوصاف، قراردادها را می‌توان به راحتی شکل داد و آن‌ها را مدیریت و کنترل کرد.

 

<تغییر رفتار تابع>

این امکان که در زبان سالیدیتی فراهم شده است، با استفاده از قابلیت Function Modifier صورت می‌پذیرد. در دایره‌المعارف زبان سالیدیتی ، از Function Modifier به عنوان ویرایشگر توابع نام برده می‌شود که با اصلاح و بازنویسی توابع در قراردادهای وارث، فرصت تغییر رفتار در توابع را فراهم خواهد کرد.

 

<امکان Import فایل‌ها>

با استفاده از این ویژگی بسیار مهم، می‌توان کدهای مربوط به فایل‌های مختلف را وارد محیط زبان برنامه‌نویسی Solidity کرد.

 

< Library >

مهم‌ترین ویژگی و قابلیت این زبان به کتابخانه‌ها یا Library آن مربوط می‌شود که شامل منابع غنی و اطلاعات بسیار کافی برای برنامه‌نویسی است. اگر شما به عنوان یک توسعه‌دهنده در حال مطالعه این مقاله هستید، جالب است بدانید که با استفاده از کتابخانه‌های متنوع و غنی این زبان می‌توان قراردادها مورد نظر را به راحتی کدنویسی کرد؛ همچنین امکان سفارشی‌سازی قراردادهای طراحی‌شده از این طریق هم وجود دارد.

البته همان‌طور که اشاره کرده بودیم، این زبان از قابلیت‌های متعددی برخوردار شده است که امکان دسترسی به عملیات ویژه‌تری را هم فراهم می‌کند؛ برای مثال از جمله ویژگی‌های برجسته این زبان می‌توان به آرایه‌های داینامیک داخل حافظه و همچنین امکان تبدیل نوع داده‌ای هم اشاره کرد.

 

 

“مزایا و دستاورد های سالیدیتی”

 

زبان برنامه‌نویسی سالیدیتی بهترین گزینه برای آموزش برنامه‌نویسی بلاک چین به شمار می‌رود. افرادی که از قبل با زبان‌ جاوا اسکریپت، پایتون یا سی‌پلاس‌پلاس کار کرده باشند، در درک این زبان مشکلی نخواهند داشت. علاوه بر این اتریوم یک رمزارز بسیار محبوب است که بعد از بیت‌ کوین، از لحاظ محبوبیت در جایگاه دوم قرار دارد.

اتریوم روز به روز بیشتر می‌شود و افرادی که بتوانند زبان سالیدیتی را به خوبی یاد بگیرند، قطعاً از فرصت‌های ویژه بهره‌مند خواهد شد.

 

<کسب درآمد از طریق زبان برنامه‌نویسی سالیدیتی>

 

بلاک چین به یکی از جدیدترین کسب و کارهای اینترنتی تبدیل شده است که درآمد خوبی هم دارد. درآمد این  زبان در ایران از بیست میلیون تومان شروع میشود و با توجه به میزان اطلاعات و حرفه ای بودن شما متغیر خواهد بود .

روش‌های کسب درآمد از بلاک چین متفاوت است. یکی از بهترین روش‌ها، برنامه‌نویسی بلاک چین است. البته افرادی که قصد ورود به دنیای بلاک چین و یادگیری زبان برنامه‌نویسی را دارند، به این نکته توجه داشته باشند که باید بلاک چین و نحوه کار آن را به خوبی بشناسند. در غیر این صورت، به احتمال قوی با مشکلات زیادی مواجه خواهند شد.

از آن جایی که سالیدیتی یکی از بهترین‌ زبان‌های برنامه‌نویسی بلاک چین است، افرادی زیادی از طریق آموزش این زبان موفق به کسب درآمدهای بسیار خوبی شده‌اند. از طرف دیگر، یادگیری سالیدیتی می‌تواند به یادگیری دیگر زبان‌های قراردادهای هوشمند نیز کمک کند.

 

“سالیدیتی و آینده ای که پیش رو دارد !”

 

با استفاده از زبان برنامه‌نویسی سالیدیتی، قراردادهای هوشمند در شبکه اتریوم نوشته می‌شوند. این زبان در دنیای بلاک چین از اهمیت زیادی برخوردار است و به دلیل یادگیری آسان و داشتن مزایای زیاد، به یکی از محبوب‌ترین زبان‌های برنامه‌نویسی بلاک چین تبدیل شده است.

اگر شما قصد دارید که از طریق برنامه‌نویسی بلاک چین کسب درآمد کنید، یادگیری زبان سالیدیتی اولین گام برای شروع خواهد بود. زیرا به مرور زمان این زبان به یک زبان برنامه برنامه‌نویسی تبدیل خواهد شد که توسط بسیاری از بلاک چین‌ها پشتیبانی می‌شود.

 

علیرضا ثابت

علیرضا ثابت

طراح وب سایت بر پایه وردپرس ، دانشجوی کارشناسی نرم افزار، مسئول فنی مجتمع بین الملل و علاقه مند به تولید محتوا در حوزه تکنولوژی